Հայաստանին ծանոթանալով․․․
Հայրենասիրություն՝ գեղեցիկ, պատվաբեր ու հարգանքի արժանի հատկանիշ, որը պետք է փոխանցվի ծնողից երեխային։
Ինչպե՞ս․ սովորեցնելով։ Փոխանցե՛ք երեխային արժեքավոր գիտելիքներ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի պատմության մասին։ Մենք առանձնացրել ենք հայկական խորհրդանիշների շարք, որոնց հետ ծանոթությամբ երեխան կկատարի իր առաջին քայլերը՝ դեպի իրական հայրենասեր դառնալը։
1. ՀՀ պետական դրոշ, օրհներգ և զինանշան․ պատմե՛ք երեխային դրոշի գույների նշանակության մասին, բացատրե՛ք զինանշանի իմաստը և երգե՛ք միասին օրհներգը։ Թող պետական խորհրդանիշները ուղեկցեն նրան՝ լրացնելով իր գիտելիքների շտեմարանի առաջին էջերը։
2. Արարատ․ հայկական մշակույթի ամենաճանաչելի խորհրդանիշը, որին երեխան հանդիպելու է ամենուր՝ առաջին դասարանի գրքերից մինչև ֆուտբոլի հավաքականի շապիկները։ Պատմե՛ք նրան Արարատի նշանակության մասին ու չմոռանաք նշել, որ Նոյի տապանը հանգրվանել էր հե՛նց այս լեռան կատարին։
3. Տարազ․ ի՞նչը կարող է լինել ավելի գեղեցիկ, քան ազգային հանդերձանքը։ Թող երեխան տեսնի տարբեր տարածաշրջանների տարազները։
4. Գորգ․ պատմե՛ք հայկական մշակույթի ամենախոսուն տարրերից մեկի մասին, ցու՛յց տվեք՝ ինչպես են գործում գորգերը և նշեք, որ ներկայումս ողջ աշխարհում սիրված այս արվեստի նմուշները դեռ հին ժամանակներից ստեղծվում էին Հայաստանում։

Patriotism is a wonderful, honorable and respectable property that must be passed on from parent to child.
How? By teaching! Give your child valuable knowledge about the history of Armenia and the Armenian people. We have highlighted a number of Armenian symbols, acquaintance with which will be the first step towards becoming a true patriot.
1. National flag of the Republic of Armenia, anthem and coat of arms ․ Tell your child about the meaning of the colors of the flag, explain the meaning of the coat of arms, sing the national anthem together. Let him/her be accompanied by state symbols, filling out the first pages of his/her knowledge base.
2. Mount Ararat․ The most recognizable symbol of Armenian culture, with which a child will meet everywhere, from elementary grades to football jerseys. Tell your child about the significance of Ararat and do not forget to mention that Noah's ark landed on the very top of this mountain.
3. Taraz․ What could be more beautiful than a national dress? Let the child see the costumes of different regions.
4. Carpet․ Tell him/her about one of the brightest elements of Armenian culture, show how carpets are weaved, note that these works of art, popular all over the world, have been created in Armenia since ancient times.