Հայաստանին ծանոթանալով․․․
Հայրենասիրություն՝ գեղեցիկ, պատվաբեր ու հարգանքի արժանի հատկանիշ, որը պետք է փոխանցվի ծնողից երեխային։
Ինչպե՞ս․ սովորեցնելով։ Փոխանցե՛ք երեխային արժեքավոր գիտելիքներ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի պատմության մասին։ Մենք առանձնացրել ենք հայկական խորհրդանիշների շարք, որոնց հետ ծանոթությամբ երեխան կկատարի իր առաջին քայլերը՝ դեպի իրական հայրենասեր դառնալը։
1. ՀՀ պետական դրոշ, օրհներգ և զինանշան․ պատմե՛ք երեխային դրոշի գույների նշանակության մասին, բացատրե՛ք զինանշանի իմաստը և երգե՛ք միասին օրհներգը։ Թող պետական խորհրդանիշները ուղեկցեն նրան՝ լրացնելով իր գիտելիքների շտեմարանի առաջին էջերը։
2. Արարատ․ հայկական մշակույթի ամենաճանաչելի խորհրդանիշը, որին երեխան հանդիպելու է ամենուր՝ առաջին դասարանի գրքերից մինչև ֆուտբոլի հավաքականի շապիկները։ Պատմե՛ք նրան Արարատի նշանակության մասին ու չմոռանաք նշել, որ Նոյի տապանը հանգրվանել էր հե՛նց այս լեռան կատարին։
3. Տարազ․ ի՞նչը կարող է լինել ավելի գեղեցիկ, քան ազգային հանդերձանքը։ Թող երեխան տեսնի տարբեր տարածաշրջանների տարազները։
4. Գորգ․ պատմե՛ք հայկական մշակույթի ամենախոսուն տարրերից մեկի մասին, ցու՛յց տվեք՝ ինչպես են գործում գորգերը և նշեք, որ ներկայումս ողջ աշխարհում սիրված այս արվեստի նմուշները դեռ հին ժամանակներից ստեղծվում էին Հայաստանում։

Патриотизм - прекрасное, почетное и респектабельное свойство, которое должно передаваться от родителя к ребенку.
Как? Обучая! Дайте ребенку ценные знания об истории Армении и армянского народа. Мы выделили ряд армянских символов, знакомство с которыми будет первым шагом к тому, чтобы стать настоящим патриотом.
1. Государственный флаг Республики Армения, гимн и герб․ Расскажите ребенку о значении цветов флага, объясните значение герба, спойте гимн вместе. Пусть его сопровождают государственные символы, заполняя первые страницы его базы знаний.
2. Гора Арарат․ Самый узнаваемый символ армянской культуры, с которым ребенок будет встречаться повсюду, от начальных классов до футболок футбольных команд. Расскажите ему о значении Арарата и не забудьте упомянуть, что Ноев ковчег приземлился на самой вершине этой горы.
3. Тараз․ Что может быть красивее национального наряда? Пусть ребенок увидит костюмы разных регионов.
4. Ковер․ Расскажите об одном из самых ярких элементов армянской культуры, покажите, как плетут ковры, отметьте, что эти произведения искусства, популярные во всем мире, создавались в Армении с древних времен.